Przy wyborze krótkofalówki należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kryteriów. Najważniejsze z nich to:

Pasmo radiowe – VHF lub UHF a jeżeli ma być to krótkofalówka do pracy bez pozwolenia wybierz urządzenie klasy PMR

Pojemność akumulatora – decyduje ile godzin radiotelefon ma wytrzymać na jednym ładowaniu (akumulatorze). Wyrażona jest w mAh. Czym więcej tym lepiej.

Typ akumulatora czyli technologia ogniw. W urządzeniach tanich, do zabawy i rekreacji stosowane są akumulatory Ni-H. Można je zastąpić w sytuacji awaryjnej bateriami AA lub AAA. Urządzenia do codziennej pracy i lepsze krótkofalówki do posiadają ogniwa Li-Ion które mają większą pojemność i dają lepszą gwarancję działania.

Rodzaj obudowy  czyli  odporność na uderzenia, wodę lub pył czy też zwykłe tworzywo spotykane w tanich urządzeniach.

Kodowanie – przyda się gdy chcesz zachować poufność korespondencji. Popularne urządzenia mogą posiadać prosty układ odwrócenia fazy. Lepsze bezpieczeństwo zapewniają urządzenia cyfrowe klasy dPMR.

Ładowarka – określ czy wystarczy zwykła ładowarka z wtyczką czy będzie to ładowarka stołowa do której wystarczy walkie-talkie wstawić. Ładowarki stołowe w urządzeniach profesjonalnych dodatkowo kontrolują ładowanie. W urządzeniach popularnych należy pilnować czasu ładowania aby nie zniszczyć akumulatora.

Złącze akcesorii – jego typ decyduje o możliwości podłączenia mikrofonosłuchwek i mikrofonogłośników. jest wiele typów i warto sprawdzić ofertę tych elementów jeżeli planujemy ich zakup.