Oferta krótkofalówek, radiotelefonów do użytku bez zezwolenia jest bardzo szeroka. Wśród kluczowych cech takich jak rodzaj obudowy, obsługa, zasilanie jedną z najważniejszych dla użytkowników stale wykorzystujących łączność radiową, jest rodzaj modulacji.

Popularne radiotelefony PMR stosują znaną od dziesięcioleci modulacji FM. Jest to typowo analogowa technologia w komunikacji radiowej. Przez lata do urządzeń analogowych dodano kilka rozwiązań, które zwiększyły jej funkcjonalność i wygodę takich jak  CTCSS, DCS, identyfikacja nadawcy. W przypadku modulacji FM, niestety wraz ze wzrostem odległości między korespondentami, spada poziom sygnału co a tym samym jego jakość. Na skraju zasięgu pojawiają się szumy i zakłócenia. Także funkcje związane z blokadą szumu (CTCSS, DCS) zaczynają sprawiać problemy i korespondencja zaczyna być nieczytelna. Urządzenie cyfrowe dPMR nie mają tej wady. Jakość transmisji jest identyczna aż do granicy zasięgu. Także funkcje wywołania grupowego pracują stabilnie w całym zakresie użytecznego zasięgu.

Dla wielu użytkowników stosujących urządzenia klasy PMR ważnym elementem jest także dyskrecja w komunikacji. Analogową transmisję z modulacją FM można podsłuchać najprostszym skanerem za 200 zł lub krótkofalówką dla dzieci do kupienia za 100 zł. Radiotelefony dPMR przesyłają sygnał cyfrowy  i dlatego analogowe urządzenia nie mogą ich podsłuchać. Wybrane radiotelefony dPMR posiadają także dodatkową funkcję szyfrowania.

W dużych ośrodkach miejskich kanały dostępne dla urządzeń analogowych  są mocno zatłoczone i podstawowe osiem najczęściej stosowanych częstotliwości może być niewystarczające dla efektywnej pracy. Urządzenia pracujące cyfrowo mają dostęp do wyodrębnionych zakresów częstotliwości. Jest tych kanałów więcej i są rzadziej wykorzystywane nawet w dużych ośrodkach miejskich i przemysłowych.

Urządzenia cyfrowe (dPMR) w naszej ofercie


Krótkofalówka Kenwood PRO TALK Digital