Krótkofalówki radiotelefony w góry

Kilka przydatnych informacji dla osób szukających sprzętu na wypady w góry na wycieczki lub na narty.

Krótkofalówki (radiotelefony) pozwalają zapewnić natychmiastową łączność jednak mają swoje ograniczenia. Tereny górskie są bardzo wymagającym i trudnym terenem dla łączności radiowej. Zasięg radiowy może wynosić nawet kilkadziesiąt km a czasami tracimy zasięg gdy korespondent wejdzie za grań oddaloną o kilkaset metrów. Z tego powodu służby profesjonalne (GOPR, strażnicy parków, służby leśne) operujące w górach korzystają z łączności radiowej wpieranej przez stacje przekaźnikowe.

Radiotelefony klasy PMR dostępne do pracy bez zezwolenia w Polsce oraz na terenie UE pozwalają na łączność bezpośrednią z urządzenia ręcznego do drugiego urządzenia ręcznego (krótkofalówki). Dlatego należy sprzęt taki traktować jako uzupełnienie ekwipunku.

W jakich sytuacjach przyda się i sprawdzi się krótkofalówka w górach:

Na nartach – krótkofalówki sprawdza się dobrze w obrębie tego samego stoku (trasy narciarskiej) na którym jeździmy.  W obrębie doliny pozwoli na kontakt także między  stokami i trasami znajdującymi się w zasięgu wzroku.

Na wycieczce pieszej – dla wycieczek kilkunastoosobowych lub poruszających się w grupach radiotelefon zapewni łączność między grupami lub osobami które prowadzą i zamykają grupę. Dzięki temu można kontrolować tempo marszu i uniknąć rozpraszania się grupy a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo.

W czasie wspinaczki – radiotelefon pomaga w komunikacji oraz organizowaniu asekuracji. W przypadku większych wypraw krótkofalówki są podstawą komunikacji z bazą u podstawy szczytu.

Wybierając sprzęt łączności zwróć uwagę na następujące elementy:

Rodzaj i pojemność akumulatora –  przyzwoita pojemność to około 1000mAh. Pozwala to na prowadzenie łączności w typowych warunkach przez 6-8 godzin (gdzie  5% czasu to nadawanie). Bardzo dobrze gdy akumulator możemy zastąpić rezerwowym, typowymi bateriami AA (AAA) lub doładować z powerbanku. Warto pamiętać że w niskich temperaturach pojemność akumulatora spada.

Antena – wszystkie urządzenia klasy PMR (do pracy bez pozwolenia) mają anteny zintegrowane. Na paśmie PMR (446MHz) skuteczna antena ma długość 12-16cm. Dobra antena Twój sygnał dotrze dalej.

Odbiornik – na rynku dostępne są urządzenia budowane klasycznie (z pośrednią przemianą częstotliwości) oraz tanie urządzenia z przemianą bezpośrednią realizowaną przez specjalizowany mikroprocesor. Niestety te najnowsze tanie urządzenia (100-200 zł za komplet) urządzenia w praktycznych testach wypadają dużo słabiej. Ich czułość jest tak niska że łączność radiowa możliwa jest praktycznie wtedy gdy wi

dzimy korespondenta z uwagi na niską czułość odbiornika oraz wrażliwość na zakłócenia.

Obudowa – warto wybrać urządzenia w obudowie ABS odpornej na upadki i w podwyższonej klasie szczelności. Dzięki temu sprzęt będzie działał także w czasie deszczu, zamieci itp. Osoby bardziej wymagające powinny wybierać sprzęt z serii profesjonalnej bez wyświetlacza LCD który jest najbardziej wrażliwym elementem.

Akcesoria – najważniejsze jest etui (pokrowiec) który umożliwi zamocowanie radiotelefonu tak aby antena wystawała nad ramię. Tak zamocowany radiotelefon zapewnia sensowny zasięg urządzenia a mając głośnik blisko ucha usłyszymy komunikat w czasie wichury czy zamieci. Noszenie radiotelefonu pod kurtką, przy pasku nie ma sensu – zasięg spada wielokrotnie – antena blisko ciała traci swoje parametry.